اگر این‌روزها نام باشگاه روبین‌کازان را در گوگل جستجو کنید، در صف نخست نتایجی که به دست می‌آورید، خبر پیشنهاد آرسنال به مهاجم جوان این تیم را ‌می‌بینید؛ مهاجم جوان و نوزده ساله‌ای که روزنامه‌های انگلیس، لقب لیونل مسی فوتبال ایران را به او داده‌اند. به گزارش سایت بامپوش، آذر ماه سال ۱۳۹۱ بود که در بحبوحه اخبار خوب و بد فوتبال ایران، خبر انتقال مهاجم جوان تیم سپاهان اصفهان به یک تیم از لیگ روسیه روی خروجی خبرگزاری‌ها رفت. 
سردار آزمون جوان که درخشش در تیم جوانان ایران، چشم‌های بسیاری را خیره کرده بود، پس از یک فصل ناموفق در سپاهان، راهی باشگاه روبین‌کازان در لیگ حرفه‌ای روسیه شد.
 بنا بر این گزارش، از آنجا‌ که مناسبات فوتبال در ایران هیچ ‌گاه بر پایه شایستگی نبوده و همیشه این نام و رسم و القاب کاذب بوده که از بازیکنان ستاره ساخته است، کسی چندان توجهی به رفتن مهاجم جوان ترکمن به لیگ روسیه نکرد، به ویژه که او جایی در تیم بزرگسالان سپاهان نداشت و آن‌ها او را به تیم جوانانشان فرستاده بودند. 
حضور موفق و گلزنی در روبین‌کازان، موجب شد تا عادل فردوسی‌پور، پای او را به برنامه نود باز کند و گفت‌وگوی فردوسی‌پور با او در کنار پخش ویدئویی از گل‌های زیبای آزمون، موجب شد تا اندکی توجه رسانه‌ها و افکار عمومی به ستاره درخشان فوتبال ایران که در روسیه زندگی می‌کند، جلب شود 
سردار آزمون اما در میان همه این فراز‌و‌نشیب‌ها، همیشه راه خودش را رفت. 
فوتبالیست جوان و با استعداد ایرانی که در سایه سختکوشی و تلاش خود به جایی رسید، این روز‌ها آرسن ونگر به ‌دنبال جذب وی است و روزنامه ایندپندنت با اشاره به ضعف مهاجمان آرسنال، آزمون را گزینه‌ای برای احیای خط حمله این تیم و دلجویی از هواداران می‌نامد.
شاید همه رخدادهایی که خواسته و ناخواسته در مسیر زندگی مهاجم جوان گنبدی ایران رخ داد، از او بازیکن خوبی ساخت که این روز‌ها آ.‌ث‌میلان و یوونتوس هم به دنبال او باشند.
و که با درخشش در تیم ملی جوانان ایران در جام دوستی روسیه در شش مسابقه، هفت گل را به ‌ثمر رسانده بود، در سیستم فوتبال بیمار ناپاک ایران جایی نداشت و به ‌رغم ثابت بودن در تیم ملی از تیم بزرگسالان سپاهان به نیمکت تیم جوانان تبعید شد. 
شاید بتوان همین رفتار ذاتی فوتبال ایرانی را که تیم‌های بزرگش حاضرند با مهاجمان حتی چهل ساله بازی کنند، ولی یک جوان مستعد هجده ساله در ترکیب آن جایی ندارد را نقطه قوت زندگی فوتبالی آزمون دانست؛ چه اینکه اگر او درخششی در فوتبال ایران پیدا می‌کرد، ای‌ بسا رسانه‌ها و هواداران و باشگاه از او چیزی شبیه همین یکی دو نیم ستاره این روزهای فوتبال ایران می‌ساخت که حتی در زمین فوتبال نیز با هم‌تیمی‌هایشان دست به یقه می‌شوند و زد و خورد می‌کنند. 
او که پس از تجربه ناموفق سپاهان با تصمیم پدرش، قید حضور در لیگ ایران را برای همیشه زد، از میان سه گزینه اینتر، بنفیکا و روبین‌کازان باشگاه روسی را برگزید تا هم در هنگام تمرینات این تیم در کنار خانواده‌اش باشد و هم اینکه با توجه به پیوندهای فرهنگی که وجود دارد، او وارد یک فضای نه ‌چندان غریبه نشود و با ترکمن‌هایی که در روبین‌کازان هستند، فضای آشنایی را تجربه کند. 
حالا حتی انتخاب آرسنال به عنوان باشگاه بعدی را هم می‌توان به فال نیک گرفت و امیدوار بود ‌در چند سال آینده، فوتبال ایران صاحب یک فوق‌ستاره شود. 
چه اینکه آرسنال به انتخاب ستاره‌های جوان و تبدیل آن به بازیکنان بزرگ مشهور است و دست گذاشتن روی سردار آزمون پیش از جام‌جهانی، نشان از آن دارد که این باشگاه می‌خواهد پیش از آنکه مشتریان بیشتری به سراغ ستاره جوان ایرانی بیایند، او را از آن خود کند. 
اکنون و پس از یک فصل موفق در روبین‌کازان روزنامه‌های انگلیسی از آغاز مذاکرات مسئولان آرسنال برای به ‌خدمت گرفتن آزمون خبر می‌دهند و باشگاه‌های آ. ث میلان و یوونتوس را هم خواهان لیونل مسی ایرانی می‌دانند. 
ایندپندنت با اشاره به کار ضعیف الیویر جیرود، یحیی سانوگو و نیکولاس بنتلر موفقیت در بستن قرارداد با مهاجم ایرانی روبین‌کازان را بهانه‌ای برای دلجویی از هوادارانی می‌داند که دل‌ خوشی از مهاجمان این فصل آرسنال ندارند. 
آنچه مسلم است سردار آزمون، مهاجم جوان و خودساخته ایرانی باشگاه روبین‌کازان پای در راهی نهاده که خود آگاهانه برگزیده و آن هم تبدیل شدن به یک فوتبالیست بزرگ است. 
او که بر خلاف هم نسل‌های پر شور و هیاهوی خود هیچ ‌گاه به‌دنبال حاشیه نبوده، با تلاش فراوان و تمرکز روی کار اصلی خود، این روز‌ها به یکی از امیدهای فوتبال ایران بدل شده تا در سال‌های قحطی ستاره، دلمان به یک مهاجم خوش‌سیمای ترکمن خوش باشد که در سال‌های آتی بیشتر و بیشتر از او خواهیم شنید.
منبع:  سایت خانه ورزش